O outsourcingu raz jeszcze

Na temat outsourcingu zabierałem głos niejednokrotnie. Zarówno na tym blogu jak i poza nim. Powodem dla którego piszę ponownie jest zawartość Dodatku Specjalnego Pulsu Biznesu który ukazał się w środę 28 września bieżącego roku. Dodatek w całości jest poświęcony outsourcingowi. Różni Eksperci wypowiadają się o tej formie współpracy biznesowej w samych superlatywach. I ja się z nimi oczywiście zgadzam. Uważam, że outsourcing obszarów wsparcia core businessu jest jedną z najbardziej efektywnych metod optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Rynek outsourcingowy w Polsce rośnie. Coraz więcej firm rezygnuje z samodzielnego prowadzenia działalności spoza core business. Coraz więcej rodzajów usług jest oferowanych w ramach outsourcingu. Nadal jednak nie znalazłem w ofertach firm outsourcingowych usług z obszaru gospodarki energetycznej, gospodarki wodnej czy ochrony środowiska. A wiem, że jest taka oferta na rynku. Byłoby zarozumialstwem twierdzić, że ENE.CO jest tego najlepszym przykładem ale znam przynajmniej kilka firm które takie usługi oferują i prowadzą biznes w skali zdecydowanie większej niż ENE.CO. Dlaczego analitycy rynku usług ani media branżowe o tym nie wiedzą?

Tagi: , , ,

komentarze 4

 • Łukasz Litwa pisze:

  Witam,

  Tak jak Pan wspomniał jest sporo firm outsourcingowych w tej branzy, tj. branzy energetycznej. Problem polega na tym, iż wiele firm posiada działy energetyczne i nie jest skłonne zrezygnować z ich istnienia. Wiedza jaką dysponują zewnętrzne firmy jest o wiele większa niż poszczególnych działów energetycznych, problemem też jest nieufność. Firmy wolą placić dostawcom energii, gazu, wody niż firmom zewnętrznym tzw success fee,

  pozdrawiam,

 • Pawel pisze:

  Kontynuując Pańską wypowiedź Panie Łukaszu – i tak naprawdę nie wiadomo dokładnie dlaczego: czy bardziej się boją naruszenia poufności danych (to można obwarować w umowie) czy bardziej z tego powodu, że im się wydaje, że wiedzą lepiej (na to nie ma rady – chyba).
  Paweł

 • Marek Zimiec pisze:

  Oczywiście, że jest sporo tego typu firm – być może posiadają swoje działy energetyczne, jednak coraz chętniej z nich rezygnują, Panie Łukaszu. Nieufność powoli odchodzi w cień, przynajmniej w tym momencie.

 • Pawel pisze:

  Panie Marku, ja też mam nadzieję na wzrost zaufania w tym biznesie. Z pobudek biznesowych oczywiście.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Uwaga: moderacja komentarzy jest włączona, co może opóźnić pojawienie się Twojego komentarza. Nie musisz go wysyłać dwa razy.