Ile kosztuje energia? (1)

Wydawać by się mogło, że to proste pytanie i w zasadzie każdy średnio wyedukowany konsument energii powinien poradzić sobie z odpowiedzią. No właśnie „wydawać by się mogło”. Przeciętnie wyedukowany konsument dostaje fakturę za energię i ma problem: opłata za moc zamówioną, cena energii, opłata sieciowa stała, opłata sieciowa zmienna, opłata abonamentowa itd. itp. Inaczej jeśli podpisało się umowę kompleksową, inaczej jeśli umowa przesyłowa i zakupowa są rozdzielone. Inaczej gdy Odbiorca przyłączony jest na napięciu niskim, inaczej na średnim. Jeszcze inaczej gdy ma więcej niż jedno miejsce przyłączenia, a jeszcze inaczej gdy ma więcej niż jedno miejsce dostarczania energii. Dla Niefachowca kołomyja i mętlik (albo odwrotnie). Dla Dostawcy energii okazja do „wydojenia” Klienta. Co prawda jest Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ale dla chcącego…
Pod koniec ubiegłego roku Pewna Szacowna Instytucja przeprowadziła badania na temat kosztów energii jakie ponoszą polskie przedsiębiorstwa. Zobaczyłem wyniki i rzuciło mnie na kolana. Rozpiętość kosztów za 1 kWh od 40 groszy do niemal 80 groszy. W samym składniku zmiennym kosztów dystrybucji rozpiętość wynosiła od 1 gr/kWh do 30 gr/kWh.
Pomyślałem sobie tak – na rynku usług przyłączeniowych (a to Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych konsumują koszty stałe) panuje monopol naturalny więc nie ma w tym nic dziwnego; próbka badana mogła być niereprezentatywna; nie interpretowano wyników w aspekcie taryf na usługi dystrybucyjne (różnych u różnych OSD). Więc może nie jest tak źle? Może rynek nie jest tak rozbójniczy jak o nim mówią?
W następnym wpisie przeczytasz jak na tym ogólnym tle prezentuje się Przypadkowy Przedsiębiorca.

Tagi: , , , ,

Jeden komentarz

  • Damian Nowak pisze:

    Naturalnym wydaje się stwierdzenie, że wszystko jest za drogie, za drogi prąd, za droga woda, gaz. Tak naprawdę patrząc na to obiektywnie, jak zresztą Pan powiedział w swoim wpisie, nie jest tak źle. Wystarczy wprowadzenie kilku sposobów oszczędzania, które sami możemy wdrożyć w życie i prąd już nie będzie wydawał się aż tak drogi.

Dodaj komentarz

Uwaga: moderacja komentarzy jest włączona, co może opóźnić pojawienie się Twojego komentarza. Nie musisz go wysyłać dwa razy.