Przyczynek do startegii energetyki

Dzisiejsza Rzeczpospolita zamieściła na zielonych stronach artykuł nt. planów rosyjsko-chińskiej współpracy energetycznej. Współpraca obejmie zarówno dostawy surowców energetycznych jak i budowę elektrowni.
Wygląda na to, że Rosja zdywersyfikuje źródła dochodów ze sprzedaży ropy i gazu (gazu przede wszystkim) i „znieczuli się” na oczekiwania swojego zachodniego partnera handlowego tj. Unię Europejską. Co z tego wynika dla nas? Inwestować, inwestować i jeszcze raz inwestować. W pozyskanie gazu z łupków, w czyste technologie węglowe (nawet jeśli udział węgla w bilansie surowców energetycznych w Polsce ma być mniejszy niż obecnie), w energetykę jądrową, w OZE (oczywiście rozsądnie szacując ich udział w bilansie energetycznym kraju) i co ważne a może nawet najważniejsze w systematyczną poprawę efektywności wykorzystania energii. Takie podejście pozwoli Polsce „znieczulić się” na fanaberie największego dostawcy surowców energetycznych dla UE.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Uwaga: moderacja komentarzy jest włączona, co może opóźnić pojawienie się Twojego komentarza. Nie musisz go wysyłać dwa razy.